Matylda Dąbrowicz 5lat - Kołobrzeg

Matylda urodziła się ze spektrum autyzmu. To dzielna, miła i kochana mała dziewczynka, jednak zamknięta w swoim własnym świecie. W świecie, w którym nie rozumie jej nikt, poza nią samą.

To taki świat, w którym nawet na placu zabaw, dowolna rzecz może siać w jej głowie panikę i paraliżujący postrach. Matylda szuka wtedy bezpiecznego miejsca uciekając.

To taki świat w którym ta urocza mała dziewczynka, wybiera osobę której chce oddać całą swoją uwagę i nie potrafi zrozumieć braku wzajemności. Nie lubi jak się jej narzuca swoje zdanie, ale sama chciałaby móc to robić, tak właśnie rozumie świat...


Matylda potrzebuje ciągłej rehabilitacji.

To właśnie ona sprawia, że dziewczynka ma szansę  funkcjonować. Serce wymaga stałych, kosztownych kontroli. Kolejnym punktem będzie zabieg, co do którego bardziej szczegółowe informacje wciąż są niewiadomą. Przerwanie zajęć Matyldy skutkowało by  pozbawieniem jej nauki świata, który to,  odbiera zupełnie inaczej niż my. Musi  nauczyć się nazywać emocje, odpowiednio na nie reagować, nabrać zwykłych umiejętności społecznych.

Jeśli Matylda przestanie się rehabilitować, jej dolegliwości mogą się pogorszyć, a to doprowadzi do bólu w kręgosłupie czy też kolanach.


2 letnia terapia dała efekty w postaci tego, że już zaraz wejdzie w grupę dzieci bez ucieczki.

Wiecie dlaczego patrzy mi w oczy? To przez wymyśloną zabawę, która nazywa się “Bitwa na oczy”. Jest w niej całkiem niezła. Córka cierpi także na sprawy sercowe. ma dziurę w sercu 6 mm między przedsionkami, nici w lewej komorze serca, tachykardię i niewielka niedomykalność zastawki 3 dzielnej. wada ta sama w sobie jest do zabiegu.

Choć chciałoby się to wszystko opowiedzieć to najprościej użyć skrótu…

Autyzm, zaburzenia neurorozwojowe, astma, alergia, serce i wady postawy wraz z obniżonym i wzmożonym napięciem mięśniowym.

Jako mama pomagam Matyldzie się ubierać, bo nie umie tego samodzielnie zrobić, często ją karmie.

Matyldzia uwielbia rysować, kolorować i kocha wszelkiej maści prace plastyczne. Dodatkowo cieszy ją czas na karuzelach lub wspinaczki czy  zjeżdżalnie.

Jej tata ma ciężko chore serce, nie jest w stanie sprostać wymaganiom córki. W największej części opiekuje się nią ja sama. Realizuje program terapeutyczny.


Prosimy o pomoc, żeby Matylda ze swoim światem, mogła znaleźć wśród Nas miejsce. 

Zbieramy przede wszystkim na turnusy rehabilitacyjne , rehabilitację miesięczną , neurologopedię , leczenie kardiologiczne , terapie . Marzymy o ścieżce sensorycznej .

Z góry dziękujemy !


Pomóc Matyldzie możesz dokonując wpłaty na konto :
Fundacja Licytuje-Pomagam

mBank 21 1140 2004 0000 3102 7936 0227
Tytułem ,, Darowizna dla Matyldy 150423 ’

Darowizny